برای هر خانواده‌ای پیش می‌آید که مجبور بشود برای مدتی یک سری از فرش‌هایش را جمع و لوله کند. نگهداری و انبارداری فرش نکته‌هایی دارد که اگر رعایت نشوند، خسارت‌های زیادی به فرش وارد می‌کند. دانستن و استفاده از اصول جلو گیری از بید خوردگی فرش، کمک زیادی به سلامت فرش می‌کند. سر زدن به فرش در فاصله‌های زمانی مشخص، دور نگه داشتن از رطوبت و روش‌هایی این‌چنینی برای مراقبت از فرش لازم و ضروری هستند. در این یادداشت از مجموعه بانو، این نکته‌ها را مرور کرده‌ایم.

بید با فرش چه کار می‌کند؟

حشره بید، آن قدر کوچک است که شاید در نگاه اول حتی نشود آن را دید. نتیجه کار بید را در پروسه‌ای یک تا چند ماهه خواهیم دید. وقتی که تمام فرش را درگیر کرده و دیگر راهی جز سوزاندن فرش باقی نمانده است. بید ماده در گوشه‌ای تا خورده از فرش، شروع به تخم گذاری می‌کند. بخش زیادی از پروتئینی که برای رشد تخم بید لازم است، در تار و پود فرش دستباف وجود دارد. با استفاده از تار و پود فرش برای خودشان لانه‌ای کوچک می‌سازند و در آن بالغ می‌شوند. اگر شرایط را برای حشره بید فراهم کنیم، به راحتی کل فرش را در برمی‌گیرد و دیگر راهی برای از بین بردنش نیست. در این مورد، جلو گیری از بید خوردگی فرش مهم تر از پاکسازی بیدها است. زیرا به نظر غیر ممکن می‌رسد.

همچنین بخوانید ...

آب و هوای کرج

کرج یک شهر کوهپایه‌ای خوش آب و هوا است که در ارتفاع ۱۳۰۰ متری بالاتر از سطح دریا قرار دارد. منطقه کرج از نظر اقلیمی تحت تأثیر ارتفاعات البرز و رودخانه چالوس قرار دارد و همین…..

روش‌هایی کارساز برای جلو گیری از بید خوردگی فرش

تا جای ممکن فرش‌ها را از رطوبت دور نگه دارید. شاید در فصل گرم سال رطوبتی در خانه یا انباری نداشته باشید. اما به محض شروع شدن فصل سرد سال و بارندگی‌ها، حتماً سری به محل نگهداری فرش‌ها زده شود. کمترین رطوبت برای رشد بیدها کافی است.

به فرش‌ها رسیدگی بشود. فرش‌ها اگر هر چند وقت یک بار در فضای آزاد هوا بخورند به خوبی محافظت می‌شوند. اگر رطوبتی در آنها وجود داشته باشد، خشک بشود و اگر اتفاقی در آنها افتاده، خودش را نشان بدهد. فرش‌ها نباید در جای تاریک و نمدار برای طولانی مدت باقی بمانند. حتی اگر کمی رطوبت گرفته باشند، برای رشد بیدها کافی هستند.

اگر ذره‌ای رطوبت در فضایی که فرش‌ها نگهداری می‌شوند قرار دارد، باید خشک بشود. این رطوبت مانند منبع غذایی مهم برای بیدها است.

حتی باید به درز سرامیک‌ها و کفپوش دقت کرد. بید یک حشره موذی است که از هر مسیری می‌تواند خودش را به فرش برساند. محل انبار کاملاً درزگیری بشود تا راهی برای نفوذ به انبار پیدا نکنند. معمولاً در مورد خانه‌های قدیمی و متروکه، این نکته برای جلو گیری از بید خوردگی فرش باید بیشتر رعایت بشود.

هیچ وقت فرش را برای طولانی مدت رها نکنید. رها کردن فرش به امید خدا، یعنی سلام کردن به بیدهای جونده و خوش خوراکی که فرش را در چند ماه کاملاً نابود می‌کنند.

فرش‌های معمولی را می‌توان در لوله‌های پلاستیکی قرار داد. اما متاسفانه برای فرش‌های دستباف که خوراک بیدهای ماده است، باید از کاغذهای مخصوص لوله کردن فرش استفاده بشود.

استفاده از نفتالین هم مناسب است. اما نفتالین هم نمی‌تواند جلوی رطوبت و بی احتیاطی را بگیرد. بنابراین باید تمام این نکته‌ها رعایت بشوند تا فرش‌ها سالم بمانند.

فرشت بید زدگی داره؟ ترمیم رو بسپار به بانو

کارخانه قالیشویی بانو کرج با پیشرفته ترین کارخانه قالیشویی در کرج و استان البرز آماده ارائه کلیه خدمات شستشو و ترمیم انواع فرش با بالاترین و بهترین کیفیت در سراسر کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *