انواع طرح‌ها و نقشه‌های فرش‌های غیرایرانی - قالیشویی بانو

انواع طرح‌ها و نقشه‌های فرش‌های غیرایرانی


فرش را بیشتر با برچسب ایرانی می‌شناسیم. فرش‌های ایرانی تنوع رنگ و طرح زیادی دارند. این فرش‌های در شهرهای مختلف ایران به خصوص در کاشان، تبریز، شیراز و خراسان بافته می‌شوند. اما به جز ایران، مناطق دیگری در دنیا هم فرش‌هایی خاص با نقشه‌ها و طرح‌های برخاسته از فرهنگ و سنت خود می‌بافند. در این مطلب به معرفی بعضی طرح‌های غیرایرانی فرش خواهیم پرداخت.

فرش سمرقند

سمرقند شهری در افغانستان و در حاشیه جاده ابریشم است. یکی از هنرهای مردم این ناحیه و نواحی اطراف آن، بافت فرش است. این فرش‌ها با طرح‌های گل، شاخه‌های انار و طرح‌های بیضی شکل شناخته می‌شوند. غالب رنگ‌های فرش‌های سمرقند خاکی، قهوه‌ای و زرد است.

فرش ترکیه

فرش‌های ترکیه با نام طرح عضاق شهرت دارند. این طرح‌ها معمولا نقش‌های هندسی و زاویه‌دار هستند و شباهت زیادی به فرش‌های ایرانی دارند. آنچه در این فرش‌ها جلب توجه می‌کند، تنوع رنگ‌های زیبای آن است که بیشتر رنگ‌های زنده و روشن را به‌کار گرفته‌اند.

مزایا و معایب دار قالی افقی - قالیشویی بانو

فرش ایرانی را تقریبا تمام دنیا می‌شناسند. هنر ارزشمند دست بافنده ایرانی، که در شهرهای مختلف کشورمان و با روش‌ها و طرح‌های مختلف بافته می‌شود…

فرش اسپانیایی

اسپانیا کشوری است که در اروپا فرش‌هایش شهرت زیادی دارد. طرح فرش‌های اسپانیایی از خطوط منحنی، گل و نقش‌های ایرانی استفاده کرده است. این فرش‌ها بیشتر در رنگ‌های خاکی، سورمه‌ای، سبز و استخوانی بافته می‌شوند.

فرش مغولی

این فرش‌ها در مغولستان بافته می‌شوند و شاخص اول آن‌ها رنگ قرمز و طرح‌های خاص آن است. آنچه در نقشه فرش‌های مغولی زیاد دیده می‌شود، طرح ، گیاه و درخت، اسب‌سوار، شکارچی و حیوانات وحشی است که تا حد زیادی به سبک زندگی قدیم مردم این سرزمین بازمی‌گردد.

فرش آرت دکو

آرت دکو یک طرح مدرن برای فرش است که با الهام از طرح‌‌های مدرن و انتزاعی کشیده می‌شود. چینی‌ها بیشترین طرح‌های آرت دکو را در ظروف و تولیدات خود دارند. ترکیبی از رنگ‌های سفید و آبی در این طرح دیده می‌شود.

فرش بوهمی

این طرح‌ها را بیشتر با رنگ‌های خنثی و خیلی بی‌رنگ می‌شناسند. شاید بسیاری از افراد به فرش‌های طرح بوهمی صفت رنگ و رو رفته بدهند! این فرش‌ها دارای طرح‌های مدرن و غیر ایرانی و البته شلوغ و گاهی بدون قرینه هستند.

 

انواع طرح‌ها و نقشه‌های فرش‌های غیرایرانی - قالیشویی بانو

فرش مراکشی

طرح‌های مراکشی دارای الگوهای هندسی هستند. طرح‌هایی که به فرهنگ و تاریخ مردم آن ناحیه اشاره دارد. طرح‌های انتزاعی فرش مراکشی طرفداران زیادی را در دنیا دارد.


فرش ساونری

طرح این فرش که در فرانسه بافته می‌شود، از سال‌های خیلی دور در این کشور رونق داشته است. فرش‌های ساونری با اینکه با دست بافته می‌شدند اما از نظر کیفیت و قیمت نسبت به فرش‌هایی که در کارخانه‌های سلطنتی فرانسه بافته می‌شدند بهتر بودند. فرش‌های ساونری دارای طرح‌های شلوغ با گل و برگ‌های زیاد هستند که بیشتر در رنگ‌های آبی، قهوه‌ای و سیاه بافته می‌شوند. در بسیاری از این فرش‌ها نقشی از تاج و المان‌های سلطنتی فرانسه دیده می‌شود. فرش‌های ساونری دارای پرزهای بلند و شکل و شمایلی سلطنتی هستند.

فرش ابوسون

همزمان که فرش ساونری در کارگاه‌های فرش‌بافی فرانسه تولید می‌شد، در شهر آبوسون فرانسه هم قالی‌هایی با طرح و رنگ خاص تولید می‌شد که کیفیتی بالا داشتند. این فرش‌ها با طرح‌های گل، حیوان، منظره و البته با المان‌های سلطنتی و در رنگ‌های آبی درباری، قرمز، طلایی و کرم بافته می‌شد. طرح‌های این فرش‌ها به طرح فرش‌های ایرانی نزدیک است.

فرش غیر ایرانی داری؟ نمیتونی بیشوری؟ بانوکمکت میکنه

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *