مزایا و معایب دار قالی افقی - قالیشویی بانو

مزایا و معایب دار قالی افقی


فرش ایرانی را تقریبا تمام دنیا می‌شناسند. هنر ارزشمند دست بافنده ایرانی، که در شهرهای مختلف کشورمان و با روش‌ها و طرح‌های مختلف بافته می‌شود. بافت قالی نیاز به ابزار خاصی دارد که احتمالا بیشتر ما مردم، تصویری کلی از آن را به خاطر داریم حتی اگر نام آن‌ها را ندانیم. اما اصلی‌ترین ابزار بافت یک فرش، دار آن است.


دار قالی چیست؟


دار قالی یک فرم چهارچوب شکل است که در قدیم با چوب ساخته می‌شد. سال‌ها بعد فلز هم به عنوان یک متریال خوب و قدرتمند برای ساختن دار قالی استفاده شد. ابعاد دار قالی با توجه به ابعاد فرش متفاوت است. دارهای قالی انواع مختلفی دارند. دار قالی افقی، دار قالی عمودی و دار قالی مکانیکی انواع مختلف آن را تشکیل می‌دهند. یکی از انواع دار قالی، دار افقی است که در بعضی شهرها برای بافت فرش از آن استفاده می‌شود.

شستشوی فرش دستبافت همدان - قالیشویی بانو

قالیشویی کرج دارای یک تیم حرفه ای و متخصص در زمینه شستشو و تعمیر فرش دستبافت است. به همین دلیل افراد برای شستشوی فرش های دستبافت خود اعم از فرش های همدان به قالیشویی کرج مراجعه می کنند….

دار قالی افقی چگونه است؟

دار قالی افقی یکی از قدیمی‌ترین چارچوب‌ها برای بافت فرش است. این روش در دوران باستان در بسیاری از کشورها استفاده می‌شده است و حالا در موزه‌های مختلف دنیا نمونه‌ای از آن نگهداری می‌شود. این دار از جنس چوب ساخته شده و با پایه‌های ۳۰ سانتی‌متری از زمین فاصله گرفته است. این سبک بافت فرش هنوز هم در بسیاری از شهرها و روستاهای ایران استفاده می‌شود.دار قالی افقی از اجزای مختلفی مانند هاف، کوجی، میخ‌های چوبی یا فلزی، سردار و زیردار تشکیل شده است. دار قالی افقی مزایا و معایب خاص خودش را دارد.

مزایا و معایب دار قالی افقی

دارهای قالی افقی، خیلی استاندارد و مرسوم نیستند. این دارها ابتدایی‌ترین دارهای قالی بودند که انسان‌ها برای بافت زیراندازهای خود طراحی کرده‌اند. دار قالی افقی همان‌طور که از نامش پیداست به صورت افقی و خوابیده روی زمین قرار می‎‌گیرد و با چهار میخ چوبی یا فلزی به زمین محکم می‌شود. همین موضوع می‌تواند اولین مشکل این نوع دار باشد.چرا که دار افقی نیاز به فضای بسیار زیادی دارد.

مشکل دیگر این نوع دار قالی برای بافنده پیش می‌آید. بافنده قالی باید به حالت نشسته و خمیده روی دار نشسته و فرش را ببافد. همین موضوع به‌مرور زمان باعث مشکلاتی مانند کمردرد، درد کتف و پشت و قوز درآوردن می‌شود. مشکلات زیادی که برای گردن و ستون فقرات بافنده‌ها پیش می‌آید هم از دیگر معایب دار قالی افقی است. بسیاری از زنانی که با این سبک فرش می‌بافتند به هنگام زایمان دچار مشکلات بسیار زیادی می‌شدند. از طرف دیگر به دلیل ساختار این نوع دارها، برای بافت فرش‌های بزرگ نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. دار قالی افقی بیشتر برای بافت قالیچه مناسب است.

اما در کنار این معایب، دار قالی افقی دارای مزایایی هم بوده است. قیمت پایین این دارها در کنار حمل و نقل آسان آن‌ها، نکته مثبتی به خصوص برای عشایر بوده است. چون این افراد هم مدام در سفر هستند و هم در چادرهایی با ارتفاع کم سکونت داشته ‌اند. با در نظر گرفتن تمامی این موارد، حالا می‌توان فهمید که چرا ساخت این دارها دیگر مرسوم نیست و به موزه‌ها سپرده شده است.

مزایا و معایب دار قالی افقی - قالیشویی بانو

دار قالی افقی داری؟ نمیتونی بیشوری؟ بانو کمکت میکنه!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *