تو رفتگی و شکم دادگی فرش چیست و راه های رفع آن - قالیشویی بانو

تو رفتگی و شکم دادگی فرش چیست و راه های رفع آن


فرش ها جزو وسایل کاربردی و زیبا هستند که ممکن است علیرغم مراقبت های خاص در این زمینه دچار آسیب دیدگی و مشکل شوند. یکی از این مشکلات تو رفتگی و شکم دادگی فرش است. برای مثال اگر اشیای سنگین مثل کمد یا مبل را به طور مستقیم روی فرش های پرزدار بگذارید، پرزهای فرش فشرده شده و ممکن است روی فرش دچار فرو رفتگی شود که باعث کاهش جذابیت ظاهری فرش خواهد شد. اما لازم نیست در این زمینه نگران باشید چرا که در ادامه شما را با راه های رفع این دو مشکل رایج در فرش آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

تو رفتگی فرش چیست؟

جزو عیوب اندازه ای در قالی است. پرتاب بودن پود ضخیم، شلی چله ها، عدم استفاده از کوجی، پخش نادرست چله در سر دار، محکم کوبیدن دفه و دیگر مسائل باعث ایجاد تو رفتگی فرش می شوند. تو رفتگی همان طور که از اسمش مشخص است باعث می شود بخشی از فرش به طرف داخل برود.

شمشیری شدن فرش - قالیشویی بانو

شمشیری شدن فرش جزو نقص های رایج در فرش ها است که در این نوع عیب لبه های عرضی فرش در بخش بالا یا پایینی فرش قوس پیدا کرده و…

رفع تو رفتگی فرش

روش اول:

در این روش برای از بین بردن تو رفتگی فرش فقط لازم است تا از یک حوله تمیز را تا کرده و روی بخش آسیب دیده فرش بگذارید و بعد از آن اتوی بخار را در زمان تولید بخار روی آن بکشید تا به شکل اولیه برگردد. اگر اتوی شما بخار زیادی ایجاد نمی کند می توانید حوله ذکر شده را کمی نم دار کنید.اگر در خانه اتو بخار ندارید لازم نیست آن را تهیه کنید شما می توانید با اتوی معمولی نیز از این روش استفاده کنید.

روش دوم:

در روش دوم چندین تکه یخ را روی بخش فرو رفته فرش قرار دهید تا کم کم آب شوند. بعد از آب شدن یخ ها با قاشق یا سکه روی پرزهای فرش بکشید تا به شکل اولیه خود برگردند. با آب شدن آرام یخ ها پرزهایی که شکل اصلی خود را از دست داده اند کم کم مرطوب شده و از هم باز می شوند. در نهایت با کمک سکه یا قاشق شکل اولیه آن ها به حالت اصلی خود برمی گردد.

شکم دادگی فرش چیست؟

از مشکلات رایج فرش ها می توان به شکم دادگی فرش اشاره کرد که برطرف کردن آن معمولا مشکل محسوب میشود و در حالت معمول برای فرش هایی که دارای تراکم خوبی نبوده و از الیاف پنبه ای کمی در آن ها استفاده شده است رخ می دهد. در فصل زمستان و تحویل سال که فرش ها شسته شده و در گرمخانه ها به صورت گروهی خشک می شوند این مشکل بیش تر اتفاق می افتد.

تو رفتگی و شکم دادگی فرش چیست و راه های رفع آن - قالیشویی بانو

رفع شکم دادگی فرش

نحوه برطرف کردن این مشکل هم به این صورت است که باید از روش ها و شرایط خشک کردن تازه ای استفاده کنید. شما می توانید از بخارشوهای خانگی برای این کار کمک بگیرد. برای این کار باید به صورت آرام بخش مشکل دار فرش را از طرف پشت آن بخار شو کنید تا باعث نرم شدن بافت شده و انعطاف آن را افزایش دهید. همجنین می توانید فرش را به صورت معمولی یا برعکس لول کرده و به مدت چند روز در همان حالت نگه دارید مخصوصا اگر فرش را زیر نور خورشید یا نزدیک بخاری قرار دهید احتمال درست شدن مشکل فرش افزایش خواهد یافت.

سخن پایانی

فرش ها معمولا نیاز به مراقبت بالایی دارند و ممکن است به خاطر مسائل جزئی نیز دچار آسیب شوند. معمولا مشکلات و آسیب دیدگی های مختلفی برای فرش ها وجود دارد. تو رفتگی و شکم دادگی فرش جزو رایج ترین مشکلات است که در این نوشتار شما را با راه های رفع آن ها آشنا کردیم.

بهترین روش شستشو با قالیشویی کرج

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *