ریختن هر مایعی روی فرش، باعث می‌شود که لکه بزرگی روی آن ایجاد بشود. هر لکه‌ای روش خاص خودش را برای پاک شدن دارد. بعضی لکه‌ها ساده‌تر و بعضی‌ها دیرتر و سخت‌تر پاک می‌شوند. فرش نسبت به هر ماده‌ای که روی آن بریزد، واکنش متفاوتی دارد و روش مناسبی برای پاک کردنش هم باید به کار برد. پس حذف لکه‌های فرش بدون این‌که بدانیم، عملاً بی‌فایده است. مرحله دوم، نوع فرش و رنگ آن است. یک فرش دستباف نسبت به لکه‌ها به شکلی متفاوت از فرش ماشینی واکنش نشان می‌دهد. بنابراین در لکه‌گیری فرش باید به این نکته‌ها توجه داشت. البته که بعضی از لکه‌ها روی هر چیزی بریزند، به‌راحتی قابل پاک شدن هستند.

حذف لکه‌های طبیعی روی فرش

پاک کردن خیلی از مواد غذایی از روش فرش بسیار ساده هستند. به‌عنوان‌مثال گیلاس و توت، انواع آبمیوه‌ها، شیر و حتی غذاهای معمولی به‌راحتی از روی آب پاک می‌شوند. این ماده‌ها بر پایه آب هستند، و پاک کردنشان هم با آب و کمی سرکه سفید به‌راحتی امکان‌پذیر است. هر ماده‌ای که آب داشته باشد، با آب هم پاک می‌شود. مثل ژله، جوهر خودکار و موادی مثل این. هر ماده‌ای که بر پایه آب باشد، به‌سادگی با آب پاک می‌شود.

پاک کردن ردپای گلی و گرد و خاک

همین که یک نفر با کفش یا پای گلی کفشش را روی فرش بگذارد، کار تمام است. برای پاک کردن چنین لکه‌هایی که پایه آب ندارند، نیاز به  ترکیب جوش‌شیرین و سرکه سفید و مقداری آب گرم داریم. تا جایی که ممکن است فقط برای حذف لکه‌های فرش از این محلول استفاده نکنید. اگر فرش آن‌قدر کثیف بود که با کشیدن دستمال جوش‌شیرین و سرکه سفید، همه‌چیز رنگ عوض کرد، باید به قالیشویی زنگ زد. چنین اتفاقی نشان می‌دهد که فرش از یک دستمال کشیدن ساده گذشته و باید فکری اساسی به حالش کرد.

همچنین بخوانید ....

مواد شوینده فرش

مواد شوینده مختلفی برای فرش‌ها وجود دارد و برای هر نوع فرش، شوینده‌هایی مخصوص طراحی و عرضه شده است که می‌توانند بهترین نتیجه را در شستشو حاصل کنند. اما همانطور که….

سرعت در حذف لکه‌های فرش

بعضی از لکه‌ها، مانند لکه انار روی فرش، به‌سختی پاک می‌شوند. اصولاً رنگ قرمز یا مواد چسبناک را به‌سختی می‌شود پاک کرد. برای پاک کردن این لکه‌ها، سرعت عمل  حرف اول را می‌زند. قبل از ماده درون تار و پود فرش فرو برود، باید با محلول آب و سرکه سفید آن را از روی فرش پاک کرد. اگر جوش‌شیرین هم باشد که چه بهتر. به هر حال کار منطقی در حذف لکه‌های فرش زود دست به کار شدن است.

لکه‌های چای و قهوه

امکان ندارد که چای و قهوه روی فرش نریزند. حتی اگر میزبان حواسش جمع باشد، مهمان‌ها نمی‌توانند آن‌قدر دقت داشته باشند. حضور یک بچه شیطان، سهل‌انگاری کوچکی در نگه‌داشتن قهوه، یا پیروزی در یک مسابقه ورزشی که از تلویزیون پخش می‌شود، در ریختن لیوان و چای و قهوه مؤثرند. برای پاک کردن این لکه‌ها، سریع با آب‌اکسیژنه ۵ درصد، باید لکه‌ها از روی فرش گرفته شود. اول با یک اسفنج و بعد با یک دستمال کاغذی خشک، روی فرش پوشانده و بعد خشک بشود.

حذف لکه‌های فرش را جدی بگیریم

باقی ماندن لکه روی هر فرشی، پروسه پاک کردنش را نیز طولانی‌تر خواهد کرد. حتی اگر در مرحله اول از آب استفاده بشود، بهتر از این است که آن را به حال خود رها کرد. آب‌اکسیژنه به‌راحتی بیشتر لکه‌ها را پاک می‌کند. محلول جوش‌شیرین و سرکه و آب نیز قدرت پاک‌کنندگی بالایی دارند. اما هیچ‌وقت اجازه داده نشود که لکه روی فرش جا خوش کند.

فرشت لکه دار شده؟ شستشو رو بسپار به بانو

کارخانه قالیشویی بانو کرج با پیشرفته ترین کارخانه قالیشویی در کرج و استان البرز آماده ارائه کلیه خدمات شستشوی انواع فرش با بالاترین و بهترین کیفیت در سراسر کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *