روش‌های شناسایی کیفیت نخ کدامند؟ - قالیشویی بانو

روش‌های شناسایی کیفیت نخ کدامند؟


نخ، رشته نازک و بلندی است که از الیاف طبیعی، مصنوعی یا ترکیبی از این دو تولید می‌شود و با توجه به الیاف به‌کار رفته در آن، کاربردهای متفاوتی دارد. نخ با کیفیت‌های مختلفی در بازار وجود دارد و معمولا تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برای اندازه‌گیری کیفیت نخ و ویژگی‌های فیزیکی آن از روش‌ها مختلفی استفاده می‌کنند. در ادامه به روش‌های رایج برای شناسایی کیفیت نخ می‌پردازیم.

روش‌های شناسایی کیفیت نخ

هنگام خرید نخ حتما باید به کیفیت آن توجه کنید. همانطور که می‌دانید استفاده از نخ بی‌کیفیت در تولید لباس، فرش و محصولات مختلف، علاوه‌بر تأثیر روی ظاهر آنها موجب کاهش دوام تولیدات نیز می‌شود.

 •  تست پرز نخ

پرز نخ تأثیر زیادی روی کیفیت دوخت دارد. نخ‌های پرزدار به‌راحتی از سوزن عبور نمی‌کنند و در حین دوخت پاره می‌شوند. برای تشخیص میزان پرز نخ می‌توانید تکه‌ای از آن را بردارید و با دست نخ را به‌آرامی در جهت معکوس لمس کنید. بعد از انجام این کار نخ را مقابل نور بگیرید. اگر میزان پرز نخ بیش‌از حد معمول بود، بهتر است از خرید آن خودداری کنید.

نخ چله پنبه ای و خصوصیات آن -قالیشویی بانو

نخ چله پنبه ای یکی از متداول‌ترین انواع نخ‌های چله بوده که دوام و استحکام …

 •  تاب نخ
  تاب نخ یکی دیگر از فاکتورها مهم در تعیین کیفیت آن محسوب می‌شود. اگر تاب نخ کم یا زیاد باشد، حین دوخت پاره می‌شود. هنگام خرید حتما نخی را انتخاب کنید که تاب متعادلی داشته باشد.
 •  رنگ نخ
  رنگ نخ باید شفاف و درخشان باشد. اگر رنگ نخ کدر باشد در کیفیت محصولاتی مثل فرش و لباس نیز تأثیر می‌گذارد و بعد از چند بار شستشو کیفیت خود را از دست می‌دهند. علاوه‌براین هنگام خرید نخ باید به ثبات رنگ آن نیز توجه داشته باشید. برای تشخیص ثبات رنگ نخ، یک پارچه سفید را مرطوب کرده و نخ را از میان آن بکشید. اگر پارچه رنگی شد، مشخص می‌شود که نخ ثبات رنگ ندارد.
 •  ضخامت نخ
  معمولا نخ‌ها در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند و شماره‌های ثبت شده روی آنها نشان‌دهنده نازکی یا کلفتی نخ است. در زمان خرید حتما به شماره و نمره نخ توجه کنید.
روش‌های شناسایی کیفیت نخ کدامند؟
 • استحکام نخ

نخ باکیفیت از استحکام خوبی برخوردار است و به‌راحتی پاره نمی‌شود. در صورتی‌که نخ استحکام لازم را نداشته باشد در جین تولید فرش یا لباس، پاره می‌شود و روی کیفیت محصول نهایی تدثیر می‌گذارد. برای تشخیص استحکام نخ، یک متر از آن را برداشته و با دو دست در جهت عکس بکشید و این کار را چندین بار تکرار کنید. اگر نخ پاره نشد، از استحکام و مقاومت خوبی برخوردار است.

نتیجه‌گیری

نخ یکی از پرکاربردترین محصولات در صنایع نساجی، فرش‌بافی و دوزندگی است. بنابراین کیفیت آن تأثیر زیادی روی محصولاتی که به‌صورت روزانه با آنها سروکار داریم، می‌گذارد. برای تشخیص کیفیت نخ باید به استحکام، ثبات رنگ، ضخامت، تاب و میزان پرز آن دقت کنید.


همانطور که می‌دانید در هنگام شستن فرش‌های ماشینی و دست‌باف باید از روش‌های مختلفی برای حفظ کیفیت و رنگ فرش استفاده شود. قالیشویی بانو کرج با سالها تجربه در زمینه شستشوی انواع فرش‌ها با بیش از ده شعبه در استان البرز آماده ارائه خدمات به مشتریان عزیز است.

 

روش‌های شناسایی کیفیت نخ رو از بانو یاد بگیر !

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *