آب زاول چیست؟

آب زاول چیست؟


آب ژاول چیست؟ آب ژاول (Javel Water) یا همان وایتکس یکی از رایج‌ترین موادی است که از آن به عنوان «سفید کننده» استفاده می‌شود. آب ژاول یک عنصر شیمیایی به نام هیپوکلریت سدیم (NaOCl) را ارائه می‌کند. این یک ترکیب شیمیایی بسیار قوی است که کمتر از ۲۰ درصد آن را در آب حل کرده و با نام‌های مختلفی به عنوان کشنده‌ی میکروب یا برای گند زدایی/ بو زدایی وارد بازار می‌کنند. آب ژاول می‌تواند تمام میکروب‌ها از جمله قارچ، باکتری و ویروس‌ها را از بین ببرد. این ماده برای ضدعفونی کردن و دفع بو نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ این ماده نزدیک به زرد بوده و بوی تندی دارد. همچنین این ماده به دلیل اینکه محلول ناپایداری است، بر اثر نور و حرارت خاصیت خودش را از دست می‌دهد.
آب ژاول توسط برتوله و در محله ژاول پاریس تولید شد. نام‌گذاری آن به نام آب ژاول نیز به همین خاطر انجام شده است. در ایران نیز از آنجا که آب ژاول برای نخستین بار با نام تجاری وایتکس عرضه شد، به همین نام شهرت یافت. اما در حال حاضر شرکت‌های مختلفی هستند که آب ژاول را در قالب محصولاتی تحت عنوان مایع سفید کننده در بازار به فروش می‌رسانند.

همچنین بخوانید....

انواع مواد شوینده فرش

در شستشوی فرش از مواد مخصوصی استفاده می‌شود و بسته به نوع فرش یا قالی که قصد شستشوی آن را دارید، متفاوت خواهد بود. فارغ از هر موادی که برای شستشو استفاده می‌کنید…

یکی دیگر مصارف آب ژاول در شستشوی فرش است. در صورتی که ریشه‌های سفید رنگ فرش شما تغییر رنگ داده‌اند و به هیچ عنوان شباهتی با آنچه در گذشته بوده ندرند، چاره‌ی کار شما استفاده از آب ژاول است. به لطف این ماده شیمیایی ریشه‌های فرش شما دوباره سفید و شفاف خواهد شد و اثری از آلودگی‌ها دیگر در آن نخواهد ماند. اما استفاده از آن باید با رعایت اصول و قواعد خاصی انجام شود. اگر نحوه‌ی استفاده از وایتکس برای سفید کردن ریشه های فرش را ندانید، ماده‌ی سمی آن می‌تواند وارد بدن شما شده و مشکلات جدی برای سلامتی شما به وجود آورد. این مایع شیمیایی پیوندهای موجود در لکه‌های ریشه فرش شما را اکسید می‌کند و با قدرت تمام تمام لکه‌ها را از بین می‌برد و اجازه نمی‌دهد هیچ آثاری از آن‌ها جای بماند.
همانطور که گفته شد، اگر اصول استفاده از آب ژاول را بلد نباشید ممکن است استفاده از آن با آسیب‌های جسمی همراه شود. تبخیر این آب می‌تواند باعث تحریک چشم و پوست شود. خوردن آن نیز باعث ایجاد تهوع و درد در معده می‌شود. آب ژاول می‌تواند جنس پشمی را از بین ببرد؛ به همین خاطر نباید از آن برای شستن پارچه‌های پشمی استفاده کرد. آب ژاول ماده‌ای به شدت سمی است و نباید از آن در محیط‌های بسته استفاده کرد.

سفارش فرش با شما، بقیه‌اش با ما

قالیشویی بانو کرج با ناوگانی گسترده و نیروی کار مجرب، متعهد و آموزش دیده آماده ارائه کلیه خدمات قالیشویی در سراسر کرج و حومه کرج می باشد. همین الآن سفارش بدید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *