شستن فرش دستباف در خانه و قالیشویی، هر کدام معایب و مزایای خودش را دارد. به طور کلی، مواردی مانند ارزش و قیمت فرش دستباف، امکانات و شرایط ما در خانه و بودجه ای که داریم، در انتخاب روش شست و شوی فرش ما تعیین کننده هستند. در ادامه روش های شست و شو فرش در خانه و قالیشویی و معایب و مزیت های هر یک را شرح دهیم.

چرا باید هر چند وقت یکبار فرش ها را بشوییم؟

حتی اگر فرش ما در ظاهر کثیف به نظر نرسد، ولی با گذشت زمان رنگ آن کدر تر می شود و حاشیه های آن به تدریج  ظاهر ناخوشایندی پیدا می کنند. اگر به طور مرتب فرش را نشوییم، گرد و خاک (به ویژه سیلیس) به داخل الیاف فرش نفوذ می کند. چه فرش ما پنبه ای باشد و چه پشمی، وقتی روی آن راه می رویم، این ذرات موجب فرسایش و از بین رفتن الیاف فرش می شوند. زمانی رفت و آمد روی فرش موجب کهنه شدن سریع آن می شود که فرش را جارو و خاک گیری نکنیم و بطور مرتب نشوییم.

شستشوی مرتب فرش موجب از بین رفتن آلودگی های روغنی و چسبنده ای می شود که با جاروبرقی از داخل بافت فرش خارج نمی شوند. کثیفی ها و آلودگی های فرش معمولا ناشی از آلودگی هوا، بخار های ناشی از آشپزی و گرد و خاک ته کفش است که وارد بافت فرش شده است. آلودگی های روغنی و چرب موجب می شوند که رنگ قالی زیر لایه ای از چربی و آلودگی پنهان شود و به مرور زمان فرش به منبعی از آلودگی تبدیل شود. زمان شستشوی فرش به تعداد افراد خانواده و میزان رفت و آمد روی فرش بستگی دارد و چیزی بین ۱۲ تا ۱۸ ماه یک بار است.

فرش دستبافت در همه جای دنیا از ارزش و اعتبار زیادی در میان هنرها و صنایع دستی برخوردار است. در کشور ما، به‌عنوان بزرگترین مرکز بافت انواع فرش، این ارزش و اعتبار با سرپنجه‌های هنرمندان قالیباف شکل می‌گیرد. تنوع محصولات…..

شستن فرش دستباف در خانه

برای شستن فرش دستباف در خانه می توانیم از خدمات قالیشویی استفاده کنیم یا روش شستن فرش دستباف در خانه را انتخاب کنیم. برای شستن فرش دستباف باید محلول شوینده مناسبی را تهیه کنیم. می توانیم این محلول را با مخلوط کردن شامپو فرش، جوش شیرین یا سرکه درست کنیم. بهتر است از مواد قلیایی برای شستشوی فرش استفاده نکنیم.

ساخت محلول شستشو در خانه

محلول شوینده فرش و نرم کننده

این روش برای از بین بردن لکه ها و نرم شدن الیاف و رشته های فرش موثر است. برای ساخت این محلول شوینده به موارد زیر نیاز دارید:

۲ قاشق غذاخوری مواد شوینده معمولی

۱ قاشق غذاخوری نرم کننده پارچه

یک دوم قاشق شوینده اکسیژنی

۴ لیتر آب داغ

مواد را داخل کاسه ای بزرگ یا سطل با یکدیگر مخلوط کنید. سپس به آرامی آب داغ را به آن اضافه کنید تا کف و حباب ایجاد نشود.

استفاده از شامپو برای شستن فرش دستباف

شامپو فرش بهترین گزینه برای شستن فرش های دستباف ابریشمی است. شامپو بوی خوبی به فرش می دهد و موجب نرم شدن فرش می شود. محلول آب و شامپو را روی فرش بریزید و سپس با دست آن را مالش دهید و بشویید. سپس با آب سرد فرش را آبکشی نمایید و صبر کنید تا با جریان هوا خشک شود.

فرشت کثیف شده؟ شستنشو بسپار به بانو!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *