فرش از زمان‌های قدیم همواره جزئی مهم از وسایل زندگی ایرانیان بوده که تمیزی و پاکیزگی آن اهمیت زیادی دارد. فرش های نو، درخشندگی خاصی داشته که با گذشت زمان و وجود آلودگی ‌ها روی فرش، زیبایی و درخشش آن ها کم می‌شود.  برق انداختن فرش اصطلاحی است که برای تمیز کردن فرش به کار می ‌رود. فرش‌های نو رنگ های شفاف و درخشندگی خاصی دارند که به همین دلیل به آن برق زدن می گویند. پس وقتی از برق انداختن فرش صحبت می‌کنیم به این معناست که چنان فرش تمیز شود که مانند روز اول درخشش و براقی خودش را داشته باشد.

شستن مداوم فرش و موکت بخصوص در آپارتمان نشینی کار آسانی نیست. بنابراین باید به دنبال روش های ساده برای براق کردن فرش و موکت باشیم. در زیر به بررسی چند روش راحت می پردازیم که با رعایت این کارها می توان درخانه درخشندگی فرش را حفظ کرده و فرشی براق داشته باشیم.

  • جارو کشیدن مرتب فرش: خاک و گرد و غبار از جمله عواملی است که تجمع و نفوذ آن در الیاف فرش باعث کدر شدن رنگ و از بین رفتن زیبایی فرش می‌شود. جارو کشیدن فرش به طور منظم از راهکارهای مهم برای برق انداختن فرش است البته بهتر است از جارو برقی استفاده شود زیرا دارای قدرت مکش بوده و گرد و غبار را از عمق فرش بیرون می آورد .

امروزه شاهد استفاده روز افزون از لوازم آرایشی و بهداشتی هستیم که به یکی از ملزومات اصلی خانم ها تبدیل شده است. برای همه خانم ها ممکن است اتفاق افتاده باشد که در زمان استفاده از لوازم آرایشی مقداری از آن….

  • پاک کردن لکه ها از روی فرش: همواره ممکن است انواع و اقسام لکه ها به دلیل ریختن چای، قهوه، آبمیوه، جوهر، روغن و … روی فرش ایجاد شود. هر کدام از این لکه های ایجاد شده به روشی خاص باید برطرف شوند و نمی توان با یک شیوه همه لکه ها را از روی فرش برطرف کرد اما بهتر است این کار را هرچه زودتر انجام داد. چون هرچه زمان بیشتری بگذرد لکه ها مقاوم تر شده و دیرتر از بین می روند و فرش ها درخشندگی خود را از دست می دهند. همچنین در انتخاب مواد مورد استفاده برای پاک کردن لکه ها باید دقت شود تا به الیاف و رنگ فرش آسیب نزند.

 

  • برس کشیدن سطح فرش: هر چند مدت یک بار بهتر است با استفاده از یک برس نم دار سطح فرش را برس کشیده تا گرد و غبار، پرز و موهای اضافه از روی فرش جمع شوند. به جای برس از چسب های پرزگیر نیز می توان استفاده کرد.

 

  • تمیز کردن فرش با بخارشو: استفاده از بخارشو یکی دیگر از مواردی است که به برق انداختن فرش و موکت بدون شست و شو کمک می کند. در این روش ابتدا سطح فرش را با جارو برقی به طور کامل تمیز کرده سپس با کشیدن بخارشو بر سطح فرش، لکه ها و کثیفی ها را تمیز می کنیم.
  • استفاده از شامپو فرش: شامپو فرش از روش های رایج برای پاک کردن سطح فرش می باشد در این روش می توان از انواع شامپو فرش های خانگی یا تولید بازار استفاده کرد. اما باید این کار را با دقت و رعایت اصول انجام داد. زیرا کشیدن شامپو بر روی فرش های دارای گرد و غبار کثیفی را بیشتر می کند.

 

یکی دیگر از روش های نو کردن فرش شست و شوی کامل فرش می باشد. در برخی از موارد هیچ کدام از روش های نو کردن نمی تواند به مانند شست و شوی کامل در نو کردن فرش اثر بگذارد. در این مواقع بهتر است فرش خود را به قالیشویی معتبر سپرده تا با رعایت اصول فرش ها شسته و برق بیاندازند. قالیشویی بانو با کادری مجرب و دستگاه های پیشرفته آماده ی خدمات رسانی به هموطنان عزیز بوده و با شست و شوی اصولی فرش ها را مانند روز اول، براق و درخشنده، تحویل مشتریان می دهد.

اگه شستشورو بسپاری به بانو فرشت براق میشه!!!!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *