خصوصیات طرح‌ها و نقش‌های فرش کاشان - قالیشویی بانو

خصوصیات طرح‌ها و نقش‌های فرش کاشان


فرش کاشان یکی از مشهورترین و باکیفیت‌ترین فرش‌های ایرانی است که شهرتی جهانی دارد. طرح و رنگ و نقش‌های خاص فرش کاشان، امضای خاص بافندگان این شهر را دارد. فرش کاشان با تراکم، شانه و طرح‌های مختلفی هم به‌صورت دستبافت و هم ماشینی بافته می‌شود.

ویژگی‌های بافت و الیاف فرش کاشان

فرش کاشان با الیاف پشم، کرک، ابریشم، پشم ابریشم یا ترکیبی از این‌ها بافته می‌شود. درکیفیت نخ‌های فرش، در دوام و زیبایی فرش تاثیر زیادی دارد. این الیاف در پرز فرش‌ها استفاده می‌شوند و در نخ‌های طولی یا همان چله، از الیاف پنبه استفاده می‌کنند. نخ‌های عرضی یا پود هم از جنس پنبه هستند. پنبه استحکام بالایی دارد و در برابر بیدزدگی هم مقاومت زیادی دارد. در قدیم این فرش‌ها در ابعاد مختلف ۱۲، ۹ و ۶ متری بافته می‌شدند. به تدریج، قالیچه و کناره هم به فرش‌های دست‌بافت کاشان اضافه شدند.

 

شستشوی موکت های نمدی - قالیشویی بانو

آیا موکت نمدی دارید؟ نمدها با این تصور که تمیز کردن­شان سخت است زیاد مورد استفاده قرار نمی­گیرند. موکت­های نمدی به عنوان کفپوشی برای منازل از قدیم الایام مورد استفاده می­شده و همیشه نحوه شستشوی آن یک دغدغه بوده است.

فرش‌های کاشان بیشتر در رنگ‌های لاکی، آبی الماسی، سبز مله‌ای و کرم بافته می‌شوند. محبوب‌ترین رنگ فرش کاشان رنگ لاکی است و فرش این شهر را با همین رنگ می‌شناسند. اما سال‌هاست رنگ‌هایی مانند سرمه‌ای، مسی، ارده‌ای و سبز هم به فرش‌های کاشان اضافه شدند. کیفیت بالای رنگ در فرش‌های دستبافت، یکی از ویژگی‌های خاص فرش کاشان است. سیستم رنگ‌رزی برای تهیه نخ فرش، سبکی است که زمان صفویه با سنت و روش‌های خاصی ابداع شده و یکی از مزایای فرش کاشان است.

طرح‌های فرش کاشان

طرح‌های استفاده شده در فرش‌های کاشان تنوع خوبی دارد که شاید بسیاری از مردم نام آن‌ها را ندانند.

طرح لچک و ترنج

این طرح مشهورترین و پرطرفدارترین فرش کاشان است. این طرح که برگرفته از کاشی‌کاری‌های مساجد و طرح جلد کتاب‌های قدیمی است و از دوره صفویان رونق یافته است. معمولا یک طرح ترنج در وسط فرش قرار دارد و چهار لچک در گوشه‌های آن. این فرش دارای حاشیه‌ است و مجموع این‌ها ترکیب کلی این فرش کاشان را تشکیل داده‌اند. لچک و ترنج کاشان بیشتر به رنگ لاکی و سرمه‌ای بافته می‌شود.

طرح افشان

این طرح یکی از محبوب‌ترین نقش‌های فرش دستباف کاشان است. افشان منند لچک و ترنج طرحی مشخص و الگویی قدیمی ندارد. در این فرش گل و بوته‌های زیاد به صورت منظم در فرش پخش شده است. این طرح به طرح شاه عباسی هم شهرت دارد. طرح افشان با رنگ کرم بیشتر دیده می‌شود.

 

خصوصیات طرح‌ها و نقش‌های فرش کاشان - قالیشویی بانو

طرح گلدان و درختی

طرح این فرش که به دوران صفویه بازمی‌گردد. این طرح را بیشتر روی قالیچه‌های بافت کاشان می‌بینیم. در این طرح از نقش گلدان و گل‌های قدی استفاده شده است. رنگ غالب در این طرح لاکی و سورمه‌ای است.

طرح شکارگاه

این طرح هم به دوران صفویه برمی‌گردد و در آن تصویر شکارگاه‌های مرسوم آن زمان دیده می‌شود. ویژگی بارز در نقشه این فرش، وجود حیوانات، درختان و شکارچی است.

طرح محتشم

این طرح هم یکی از نقش‌های مشهور فرش کاشان است. در حالت کلی یک ترنج بزرگ در وسط این فرش قرار دارد و حاشیه پهن آن وجه تمایز این طرح شده است. در این فرش نقش‌های هندسی زیاد دیده می‌شود. نقش برگ‌های درخت بیدمجنون و گل و برگ‌های دیگر روی این فرش، به جذابیت آن افزوده است. این طرح را هم به رنگ لاکی و سورمه‌ای زیاد می‌بینیم.

فرش کاشان داری؟ نمیتونی بیشوری؟ یه سر به بانو بزن!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *