هر اطلاعاتی که در مورد رنگزای گیاهی لازم است بدانید - قالیشویی بانو

هر اطلاعاتی که در مورد رنگزای گیاهی لازم است بدانید


آشنایی با مواد رنگزای گیاهی در صنعت فرش‌بافی

صنعت فرش‌بافی یکی از صنایع قدیمی اما پرطرفدار در ایران است که هنرمندان بسیاری از طریق آن امرار معاش می‌کنند. از طرفی به عنوان هنر ماندگار به کشورهای دیگر در سرتاسر جهان معرفی می‌شود. اما با توجه به اینکه یکی از پایه‌های اصلی صنعت فرش بافی در ایران رنگرزی است، قصد داریم در این مطلب شما را با مواد رنگزای گیاهی آشنا کنیم.

مواد رنگزای گیاهی چیست؟

برای رنگ کردن الیافی که در بافت فرش استفاده می‌شود از رنگزاهای طبیعی و مصنوعی استفاده می‌شود. رنگراهای طبیعی از گیاهان و گل‌ها یا حشرات به دست می‌آید، درحالی‌که مواد رنگزای مصنوعی با ترکیبات شیمیایی ساخته می‌شود و برای رنگ کردن الیاف فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرش شگی

فرش شگی به فرش‌های پرز بلند گفته می‌شود که در دکوراسیون مدرن استفاده می‌شود. این فرش‌ها نرم و لطیف هستند و وزن زیادی ندارند. همچنین راه رفتن روی آن‌ها حس خوبی به ما می‌دهد. استفاده از…..

تفاوت‌های مواد رنگزای گیاهی و مصنوعی چیست؟


یکی از سوالات رایجی که در رنگرزی فرش مطرح می‌شود تفاوت‌های بین مواد رنگزای گیاهی و مصنوعی است. رنگ‌های مصنوعی نسبت به رنگزای گیاهی ارزان‌تر است چون فرایند ساخت آن ساده‌تر انجام می‌شود. درحالی‌که رنگزای گیاهی به سختی تهیه می‌شود و قیمت آن بالاتر است.از طرف دیگر فرایند آماده شدن رنگ‌های گیاهی بیشتر طول می‌کشد و زمان‌بر است.

آیا رنگزای گیاهی ترکیب رنگ متنوعی دارد؟

برخی تصور برخی از افراد مبنی بر کم بودن گستره‌ی رنگ‌های طبیعی لازم است بدانید انواع طرح‌ها و نقشه‌های زیبا در صنعت فرش‌بافی با استفاده از رنگزاهای طبیعی ایجاد می‌شود. با استفاده از رنگ‌های اصلی آبی، زرد و قرمز می‌توان تمام رنگ‌های ثانویه و ترکیبی را برای طرح‌های زیبای فرش ایجاد کرد.

هر اطلاعاتی که در مورد رنگزای گیاهی لازم است بدانید - قالیشویی بانو

معرفی چند رنگزای گیاهی

  •  رنگ گیاهی روناس یکی از رنگ‌های پرکاربرد در صنعت فرش‌بافی است و به عنوان رنگزای گیاهی به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه برای رنگ سرخ آجری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  •  رنگ نیل یکی دیگر از رنگ‌های پرکاربردی است که قابلیت حل شدن در آب را ندارد و برای تولید رنگ آبی از آن استفاده می‌شود. مشتقات رنگ نیلی هم در طرح‌های مختلف فرش کاربرد زیادی دارد.
  •  رنگ پوست پیاز از رنگزاهای گیاهی است که برای تولید رنگ صورتی، نارنجی یا مسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  •  پوست گردو از رنگزاهای گیاهی است که برای ایاد رنگ‌های تیره مانند قهوه‌ای و مشکی از آن استفاده می‌شود.
  •  پوست انار از رنگ‌های طبیعی است که در صنعت رنگرزی فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید برایتان عجیب باشد که بدانید از پوست انار برای ایجاد رنگ‌های زرد و کرم استفاده می‌شود.
  •  زردچوبه هم یکی از رنگ‌های گیاهی پرکاربرد است که در می‌توان با استفاده از آن رنگ زرد، نارنجی و رنگ‌های مایل به سبز را ایجاد کرد.
  •  سماق هم به عنوان یک رنگزای گیاهی در تولید رنگ‌های خرمایی و قهوه‌ای کاربرد دارد.

معرفی قالیشویی بانو کرج

قالیشویی بانو کرج عضو اتحادیه رسمی قالیشویان کرج است که انواع خدمات زیر را به مشتریان ارائه می‌کند.

  •  شستشوی فرش ماشینی و دستبافت و تابلو فرش
  •  ترمیم و رفوی فرش‌های آسیب دیده و کهنه
  •  خدمات خشکشویی مبلمان و تشک خوشخواب تک نفره و دو نفره در محل

برای ارتباط با کارشناسان با شماره تلفن ۰۲۶۳۴۱۱۸ تماس بگیرید و سفارشات خود را ثبت کنید.

 

هر اطلاعاتی که در مورد رنگزای گیاهی لازم است بدانید رو از بانو یا بگیر !

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *