دین اسلام همواره در خصوص نجاست و پاک کردن آن تاکید ویژه‌ای کرده است. از دیدگاه پزشکی نیز نجاست باعث انتقال بیماری‌های زیادی می شود. به عنوان یک مسلمان حتما برای شما هم پیش آمده که فرش و موکتتان نجس شده باشد. نجس شدن فرش یکی از مشکلاتی است که خانواده ها تا بزرگ شدن فرزندان همواره با آن رو به‌ رو می‌شوند. اکثر چیزهایی که فرش را نجس می کند، در صورت پاک نشدن و شست و شوی به موقع، می‌ توانند موجب پوسیدگی فرش شوند. بزرگترین مشکل در پاک کردن فرش نجس باقی ماندن رنگ نجاست( چه خون و چه فضولات بدن) بر روی فرش است. با وجود توضیحات داده شده سوالی که پیش می آید این است که قالیشویی می‌تواند فرش نجس را تطهیر کند؟

یکی از رایج ترین چیزهایی که فرش را نجس میکند، ادرار است. لکه ی ادرار بیشتر از دیگر نجاست ها باعث پوسیدگی فرش می شود. دومین لکه رایج خون است. بهتر از قبل از تطهیر فرش ابتدا لکه شسته شود زیرا درست شسته نشدن لکه خون باعث تثبیت آن شده و اثر آن روی فرش باقی می ماند.

قالی و موکت اگر با نجاست جرم دار آلوده نشده و اثر عینی روی آن نباشد می توان با ریختن یک بار آب بر روی فرش و موکت آن ها را تطهیر کرد. به طوری که همه آن قسمت را آب فرا گیرد. سپس با خارج کردن آب و خشک کردن آن آب اضافی را جدا کنیم و فرش را پاک نمایم

فرش ابریشم، از گرانبهاترین و ارزشمندترین انواع بافت سنتی قالی است. ارزش هنری این دستبافت با داشتن رنگ‌های درخشان و بی‌نظیر و متریال طبیعی و  فوق‌العاده مصرفی در ساخت آن، این صنعت هنری را به کالایی گران قیمت تبدیل نموده است.

احکام شستشوی فرش نجس شده:

  1. آب کر: آبی که مخزن آن سه وجب در سه وجب طول و عرض و ارتفاع داشته باشد، کر گفته می‌شود. این آب مناسب ترین آب برای تطهیر فرش است. اگر هر وجب را ۱۰ سانت فرض کنیم، این مخزن شامل ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر آب می شود. فراهم کردن همچنین آبی با شرایط امروز و زندگی آپارتمان نشینی کار آسانی نیست و تقریباً غیر ممکن است.
  2. آب جاری متصل به کر: تمام آب های لوله کشی شامل آب جاری و متصل به کر می باشند و می توان فرش را با آن تطهیر کرد.
  3. آب قلیل: آبی که در یک کاسه یا آفتابه باشد آب قلیل گفته می شود. با این آب هم می توان به آب کشی فرش پرداخت ولی لکه هایی از رنگ زشت نجاست بر روی فرش باقی می ماند.

درست است که در زمان ما آب لوله کشی آب جاری متصل به کر است اما در آپارتمان نمی‌شود  فرش را شست. شست و شوی فرش شرایط خاصی دارد؛ اول برطرف کردن عین نجاست، دوم آبکشی تا کاملا فرش از رنگ نجاست پاک شود. شما می توانید با سپردن فرش خود به قالیشویی از دردسر شست و شوی فرش راحت شوید. قالیشویی بانو با توجه به مسائل اسلامی، در شست‌ و شوی فرش دقت بسیاری دارد. در قالیشویی بانو با دستگاه های مکانیزه و فشار قوی آب و همچنین مواد شوینده مناسب، علاوه بر ضد عفونی کردن فرش نجاست را برطرف می‌کند و فرش پاکیزه بدون لکه تحویل مشتریان عزیز خود خواهد داد.

فرشت نجس شده؟ شستنشو بسپار به بانو!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *