طرز عمل (سنه) یا نامتقارن

طرز عمل (سنه) یا نامتقارن


تولید و بافت فرش در همه ی نقاط فرش وجود دارد اما شیوه ای و تکنیک های بافت فرش متفاوت خواهد بود. این موضوع باعث شده است که گره های متفاوتی نیز در بافت فرش بوجود بیاید. از جمله گره ترکی، گره متقارن، گره نامتقارن، گره میان در رفته و … در هر منطقه ای از شیوه های خاصی برای بافت فرش یا قالی استفاده می کنند. منظور از گره پرز هاییست که دور تار زیر و رو با نخ های مخصوص گره زده می شود.

وقتی همه ی گره ها در کنار هم با نظم مشخص قرار می گیرند، بافت و نقش فرش مشخص می شود. ایلمک، خفت، پیچه، گند، ایلمه و … از نام های دیگر گره به حساب می آیند. نام گره در فارسی، ترکی و لری هر کدام اسم مخصوص خود را خواهد داشت. تراکم و ظرافتی که هر گره دارد موجب ظرافت فرش یا قالی خواهد شد. این تراکم مناسب و منظم قالی یا فرش موجب بالا رفتن کیفیت فرش بافته شده خواهد شد.

انواع گره ها در قالی بافی

با وجود تنوع بسیار در گره ها، تنها دو نوع آن رواج بسیاری دارد. نوع ترکی و نوع فارسی آن..
گره های ترکی: ساختار این نوع گره محکم تر از ساختار بقیه ی گره ها خواهد بود. این نوع گره به رو و زیر تار چله ها تاب می خورد، بافنده خامه یا پرز را دست چپ خود می گیرد و عمود بر تارهای زیر و رو قرار داده سپس هر کدام از دو سر خامه را به پشت یک تار چله می برد و دور آن می پیچد و بعد دور تار زیری نیز پیچ می دهد و به سمت عقب می کشاند و با چاقوی مخصوص برش می زند. با کمک قلاب نیز می توان فرش یا قالی را بافت.

همچنین بخوانید....

مزایای و راهنمای خاک گیری فرش

مزایای و راهنمای خاک گیری فرش

خاک گیری از فرش  یکی از مراحل مهم پیش از شست و شوی کامل آن خواهد بود. خاک گیری از فرش کمک می کند تا تار و پود فرش از غبار پاک شود. چنین غباری در فرش باعث فرسوده شدن بافت آن می شود ضمن اینکه برای سلامتی آدم ها نیز بسیار مضر است.

گره فارسی

گره فارسی یا گره میان در رفته

این گره برخلاف گره قبلی، گره میان در رفته و نامتقارن است و بند یا خامه دور هر تار پیچ نمی خورد در حالی که در گره های متقارن بند دور هر تار زیر و رو کاملا تاب داده می شود. همانطور که در شکل زیر می بینید این گره تقارنی نداشته، گره میان در رفته است و خامه دور یکی از تارها می پیچد. خامه در این حالت فقط از پایین تار زیر می گذرد.

دوام و استحکام گره های ترکی در بافت فرش بیشتر از گره میان در رفته خواهد بود. میزان مصرف نخ یا همان خامه در بافت فرشی که با گره میان در رفته کار شده است کمتر از بافت فرشی است که با گره ترکی بافته می شود. نام دیگر گره میان در رفته، گره نامتقارن، گره سنه یا گره فارسی است.

خدمات حرفه‌ای قالیشویی در کرج

کارخانه قالیشویی بانو کرج ارائه کلیه خدمات تخصصی قالیشویی با ماشین آلات تمام اتوماتیک، آماده ارائه خدمات حرفه ای شستشو با بهترین قیمت در سراسر کرج

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *